روز جهانی موسیقی 21 ژوئن است. موسیقی بخشی از زندگی ماست. اگر حال روحی خوبی ندارید، موسیقی برای بهتر شدن حالتان وجود دارد و اگر خوشحال هستید و می خواهید موفقیت خود را جشن بگیرید، آهنگی وجود دارد که می توانید با آن جشن بگیرید. به طور خلاصه، برای هر موقعیتی، موسیقی وجود دارد. روز موسیقی اولین بار در سال 1982 جشن گرفته شد و توسط وزیر فرهنگ فرانسه جک لانگ سازماندهی شد.

موسیقی علاوه بر شاد کردن روحیه شما، فوایدی نیز برای سلامتی دارد و در این مطلب از بلاگ پلتفرم آهنگ ویدیو می خواهیم کمی در مورد مزیت های گوش دادن به آهنگ صحبت کنیم.

مقدمه

در سال 2009، باستان شناسان در حفاری غاری در جنوب آلمان، فلوتی را که از استخوان بال کرکس تراشیده شده بود، کشف کردند. این وسیله ظریف، قدیمی ترین ساز شناخته شده روی زمین است که نشان می دهد بشر بیش از 40000 سال است که موسیقی می سازد.

اگرچه نمی‌توانیم دقیقاً مطمئن باشیم که انسان‌ها از چه زمانی شروع به گوش دادن به موسیقی کرده‌اند، اما دانشمندان چیزهایی در مورد علت گوش دادن به موسیقی می‌دانند. گوش دادن به موسیقی برای ما به صورت فردی و جمعی مفید است. این چیزی است که تحقیقات در مورد قدرت موسیقی در بهبود سلامت جسمی، ذهنی و عاطفی انسان به ما می گوید.

مزیت 1: کاهش استرس

گوش دادن به موسیقی می تواند سطح استرس را کاهش دهد. موسیقی از نظر بیوشیمیایی می تواند کاهنده خوبی برای تولید استرس در بدن انسان باشد. در مواقعی که مضطرب هستید گوش دادن به یک آهنگ لایت، ملایم و ترجیحا بی کلام می تواند آرامش خاصی به شما القا کند. دفعه بعدی که احساس اضطراب کردید حتما از این روش استفاده کنید.

مزیت 2: کاهش بیماری های روانی

موسیقی به کاهش استرس، اضطراب و افسردگی کمک می کند. گوش دادن به آهنگ بر هورمون های ما تأثیر می گذارد و به عنوان یک ضد افسردگی طبیعی در نظر گرفته می شود. محققان دریافته‌اند که وقتی به موسیقی گوش می‌دهیم، مواد شیمیایی عصبی از مغز ما ترشح می‌شود که برای عملکرد مغز و سلامت روان ما مفید هستند.

محققان عصب شناس دریافته اند که گوش دادن به موسیقی باعث ترشح چندین ماده شیمیایی عصبی می شود که در عملکرد مغز و سلامت روان نقش دارند:

  • دوپامین، یک ماده شیمیایی مرتبط با مراکز لذت و «پاداش».
  • هورمون های استرس مانند کورتیزول
  • سروتونین و سایر هورمون های مرتبط با ایمنی
  • اکسی توسین، یک ماده شیمیایی که توانایی برقراری ارتباط با دیگران را تقویت می کند.

اگرچه برای درک دقیق چگونگی استفاده درمانی از موسیقی برای درمان بیماری‌های روانی باید تحقیقات بیشتری انجام شود، اما برخی از مطالعات نشان می‌دهند که موسیقی درمانی می‌تواند کیفیت زندگی و ارتباط اجتماعی افراد مبتلا به اسکیزوفرنی را بهبود بخشد.

مزیت 3: تقویت کننده مود و حال و حوصله

مزیت 3: تقویت کننده مود و حال و حوصله

تعدادی از محققان با گروه هایی در مورد علت گوش دادن به موسیقی مصاحبه کرده اند. شرکت کنندگان در مطالعه از نظر سن، جنسیت و پیشینه بسیار متفاوت هستند، اما آنها دلایل بسیار مشابهی را گزارش می کنند. یکی از رایج ترین کاربردهای موسیقی به گفته محققان، این است که به افراد کمک می کند تا احساسات خود را تنظیم کنند. این قدرت را دارد که خلق و خو را تغییر دهد و به افراد کمک کند تا احساسات خود را پردازش کنند.

شواهد زیادی وجود دارند که نشان می دهد گوش دادن به موسیقی می تواند به آرامش شما در موقعیت هایی که ممکن است احساس اضطراب کنید کمک کند. مطالعات نشان داده است که افرادی که در دوره توانبخشی پس از سکته مغزی هستند، پس از یک ساعت گوش دادن به موسیقی، آرامش بیشتری دارند.

مطالعات مشابه نشان می دهند که موسیقی آمیخته با صداهای طبیعت به افراد کمک می کند تا کمتر احساس اضطراب کنند. حتی افرادی که با بیماری بحرانی مواجه هستند پس از موسیقی درمانی احساس اضطراب کمتری می کنند.

یک بررسی تحقیقاتی در سال 2017 به این نتیجه رسید که گوش دادن به موسیقی، به ویژه موسیقی کلاسیک همراه با جاز، تأثیر مثبتی بر علائم افسردگی دارد، به ویژه زمانیکه چندین جلسه گوش دادن توسط موسیقی درمانگران معتبر انجام می شود.

اگر حالت بدی دارید و کسل و ببی حوصله هستید، سعی کنید به یک آهنگ آرامش بخش یا یک موسیقی بی کلام گوش دهید. متوجه تغییر آنی در خلق و خوی خود خواهید شد. این ثابت می کند که موسیقی تأثیر مستقیمی بر روحیه ما دارد.

مزیت 4: تسکین دهنده درد

گوش دادن به آهنگ و تماشای موزیک ویدیو می تواند به منحرف کردن ذهن شما کمک کند. وقتی به موسیقی گوش می‌دهیم، روی شعر تمرکز می‌کنیم و درد را فراموش می‌کنیم.

مزیت 5: تقویت یادگیری مغز

پزشکان جانز هاپکینز توصیه می کنند برای تحریک مغز به موسیقی گوش دهید. دانشمندان می دانند که گوش دادن به موسیقی مغز شما را درگیر می کند – آنها می توانند نور مناطق فعال را در اسکن MRI ببینند.

جدای از این موارد، از دیگر مزایای گوش دادن به موسیقی این است که هوش کلامی را افزایش داده و سطح IQ را افزایش می دهد.

مزیت 6: زبان مشترک انسان ها

مزیت 6: زبان مشترک انسان ها

محققان معتقدند یکی از مهمترین کارکردهای موسیقی ایجاد احساس انسجام یا پیوند اجتماعی است. دانشمندان تکاملی می گویند که انسان ها ممکن است به موسیقی به عنوان یک ابزار ارتباطی وابستگی پیدا کرده باشند.

موسیقی همچنان یک راه قدرتمند برای متحد کردن مردم است:

  • سرودهای ملی جمعیت را در رویدادهای ورزشی به هم متصل می کند
  • آهنگ های اعتراضی در طول راهپیمایی ها حس هدف مشترک را ایجاد می کنند
  • سرودها هویت گروهی را در عبادتگاه ها می سازند
  • آهنگ های عاشقانه به شرکای آینده کمک می کند تا در طول خواستگاری با هم پیوند برقرار کنند
  • لالایی ها والدین و نوزادان را قادر می سازد تا وابستگی های ایمن ایجاد کنند

مزیت 7: تقویت حافظه

در یک مطالعه، محققان به افراد وظایفی را دادند که آنها را ملزم می‌کرد بخوانند و فهرست کوتاهی از کلمات را به خاطر بیاورند، کسانی که به موسیقی کلاسیک گوش می‌دادند، بهتر از کسانی بودند که در سکوت یا با صداهایی مانند باران و غیره کار می‌کردند.

در همین مطالعه، بررسی کردند افراد با چه سرعتی می‌توانند کارهای پردازشی ساده را انجام دهند مانند تطبیق اعداد با اشکال هندسی. بازهم یک مزیت مشابه نشان داده شد. (موسیقی) موتزارت به مردم کمک کرد تا کار را سریعتر و دقیق تر انجام دهند.

کلینیک مایو اشاره می‌کند که اگرچه موسیقی روند از دست دادن حافظه افراد مبتلا به بیماری آلزایمر و سایر اشکال زوال عقل را معکوس نمی‌کند، اما مشخص شده است که موسیقی زوال شناختی را کاهش می‌دهد و به افراد مبتلا به زوال عقل خفیف یا متوسط ​​کمک می‌کند تا قسمت‌هایی از زندگی خود را به خاطر بسپارند.

حافظه موسیقی یکی از عملکردهای مغزی است که در برابر زوال عقل بسیار مقاوم است. به همین دلیل است که برخی از مراقبان با استفاده از موسیقی برای آرام کردن بیماران مبتلا به زوال عقل و ایجاد ارتباط قابل اعتماد با آنها موفق شده اند.