گروه دال

گروه دال

گروه «دال» که نامش را از اول واژه دوستی گرفته، در اسفند ۱۳۹۲ با انتشار تک آهنگ "آوازم را می رقصیدی" شکل گرفت. دال در سال ٩٣ چند تك آهنگ دیگر در فضاى مجازى منتشر كرد كه به واسطه ى آنها جايش را در بين مخاطب هاى موسيقى تلفيقى امروز پيدا كرد. و در همان سال قطعه ى "طعم شيرين خيال" را براى تيتراژ فيلمى با همين نام از "كمال تبريزى" ساخت.

بیوگرافی گروه دال

"دال" نام حرف "د" در زبان و سیستم نوشتاری فارسی است. همچنین ترجمه‌ی کلمه "دوستی" در زبان فارسی با حرف "د" یا همان "دال" آغاز می‌شود. گروه دال می‌گوید: "این گروه از روی دوستی شروع به کار کرده است" و تمام اعضای این گروه دارای تاریخچه‌ی دوستی بیش از ۱۰ سال هستند.

گروه دال یک گروه موسیقی تلفیقی است که پنج سال پیش در ایران حرفه‌ای شروع به کار کرد. گروه دال سعی دارد موسیقی پاپ و خوانندگی سنتی ایرانی را ترکیب کند. این گروه یکی از جوان‌ترین و معروف‌ترین گروه‌ها در ایران است. این گروه دو آلبوم منتشر کرده است. آلبوم اول به نام "پیاده‌روی اردیبهشت" در مه 2016 منتشر شد و آلبوم دوم به نام "کلاغ سفید" در فوریه 2018 منتشر شد. در این آلبوم‌ها، هدف اصلی این گروه مسائل انسانی، اجتماعی، مهاجرت و محیط زیست بوده است.

اولين موسیقی گروه دال با نام "گذر ارديبهشت" در بهار ٩٥ منتشر و جزو پر فروش ترين موسیقی هاى سال شد. اين موسیقی در سى و دومين جشنواره موسيقى فجر برنده لوح تقدير بهترين موسیقی تلفیقی سال و همچنين كانديد جایزه "باربد" در بخش آهنگسازى شد.

گروه دال کنسرت‌هایی را در تهران و شهرهای دیگر ایران اجرا کرده است. سالن وحدت، مجموعه نیاوران، سالن شمس، مجموعه آزادی از جمله مکان‌هایی بودند که این گروه در آنها کنسرت داشته است. گروه دال و شایان شکرآبی به عنوان آهنگ‌ساز، جایزهٔ باربد برای "بهترین آهنگساز سبک مخلوط سال" را برنده شدند.

اعضاى اين گروه را امین هدایتی (خواننده)، شایان شکرآبی (آهنگساز و پیانو)، غزل مهدوى (شاعر و ترانه سرا) و یزدان بهمنی ( سازهای هندپن و کوبه ای) و میلاد سعدی (سازهای کوبه‌ای) تشكيل مى دهند. همچنين فرشاد رضايى (گيتار باس) و آرش آذر (دودوك) نيز دال را همراهى مى كنند.

توجه: این کانال توسط یکی از هوادران گروه دال ایجاد شده است.

همه موزیک ویدیو آهنگ ویدیو کوتاه

جدیدترین ویدیوها

آوازم را می رقصیدی - گروه دال
4:57
169 بازدید
گروه دال
7 ماه پیش
گروه دال و ماکان اشگواری - ماهی سفید
4:28
235 بازدید
گروه دال
10 ماه پیش

ویدیوهای کوتاه

محبوبترین ویدیوها

گروه دال و ماکان اشگواری - ماهی سفید
4:28
235 بازدید
گروه دال
9 ماه پیش
آوازم را می رقصیدی - گروه دال
4:57
169 بازدید
گروه دال
7 ماه پیش

آهنگ گوش کنید

گروه دال و ماکان اشگواری - ماهی سفید

گروه دال

آوازم را می رقصیدی - گروه دال

گروه دال

ahangiato